NAJAVA PRILOGA (STUDIO): Da je veoma često problem nezaposlenosti predimenzioniran i da se koristi kao neutemeljena mantra neobavještenih, dokazuje i primjer iz sarajevskog naselja Bojnik. Ne samo da je je došlo do značajnog zapošljavanja u proizvodnom sektoru, nego su posao našle teško uposlive kategorije građana, a realne su i perspektive za novim radnim mjestima.
Tekst za čitanje, prvi OFF. 00:00 – 00:32 (32 sekunde) “Euro Maxline” iz Sarajeva bavi se proizvodnjom meda, ljekovitog bilja, košnica i ostale opreme za pčelare. Firma broji 30 radnika od kojih je 28 osoba sa invaliditetom. Prije dvije godine počeli su sa radom i odlučili su se da, uz oslanjanje na određene fondove koji stimulišu zapošljavanje osoba sa invaliditetom, prime veći broj takvih radnika. U njihovom sjedištu smo zatekli samo nekoliko finalnih proizvoda – sve se rasproda kod bh. kupaca jer kvalitet i plasman napravljenog nije upitan.
– Mirsad Hrvat, osnivač firme
Tekst za čitanje, drugi OFF, 01:40 – 01:52 (12 sekundi) Radnici uglavnom obavljaju poslove u zavisnosti od stepena i vrste njihovog invaliditeta. Uvlačenje žice u ramove košnica posao je kojim se bavi Dženita. Ona sa kolegicom opremi oko 250 komada ramova dnevno.
– Dženita Klico, uposlenica firme
– Ševko Nuhanović, šef radionice
– Dragan Kresić, uposlenik firme
Tekst za čitanje, treći OFF, 03:04 – 03:15 (11 sekundi) Osim što su zaposlili brojne osobe sa invaliditetom, čelni ljudi firme omogućili su im i prevoz na i sa posla, te prenoćište tokom radne sedmice za nekoliko radnika koji žive izvan Sarajeva.
Sarajevo – Tematski prilog o firmi “Euro Maxline” koja zapošljava 28 osoba sa invaliditetom i uspješno plasira poljoprivredne i proizvode za pčelarstvo od drveta, 03:15
Sagovornici:
1. Mirsad Hrvat, osnivač firme
2. Dženita Klico, uposlenica firme
3. Ševko Nuhanović, šef radionice
4. Dragan Kresić, uposlenik firme