Tematski prilog je dostupan u dvije verzije: sa naracijom i bez nje. Ukoliko preuzmete video bez naracije, spiker vaše redakcije treba pročitati tekst koji je prikazan ispod. Obje verzije su bez utisnutih grafika.
NAJAVA PRILOGA (STUDIO): Period neubičajeno toplog vremena za ovo doba godine izmamio je pčele iz svojih košnica. I pčelari su s razlogom zabrinuti, jer bi usljed aktuelnih niskih temperatura i nedostazka hrane mnoge pčelinje zajednice mogle uginuti. Zato su ovih dana održana edukativna predavanja na kojima se govorilo o tome kako prevazići trenutnu situaciju i zaštititi pčelarsku djelatnost. Evo nekoliko savjeta pčelara koji govore kako zaštiti košnice.
Tekst za čitanje, prvi OFF, 00:00 – 00:23 (23 sekunde) Za mnoge pčelare ova godina će, prema svemu sudeći, biti loša jer će vremenske neprilike onemogućiti planirane ispaše koje se, kako navode pčelari, ni približno neće realizovati. Kako ističe pčelar Muhamed Spahić i davne 1986. godine bilo je slično vrijeme kada se zahlađenje negativno odrazilo na pčele.
– Muhamed Spahić, pčelar iz Vogošće
Tekst za čitaje, drugi OFF, 01:12 – 01:25 (13 sekundi) Pčelari smatraju da bi pčele u ovom periodu trebale mirovati, a visoke januarske temperature uveliko su promjenile njihov ritam života kada je leglo krenulo i kada su se pčele počele rano razvijati.
– Ferid Velagić, pčelar iz Tuzle
– Muhamed Spahić, pčelar iz Vogošće
Tekst za čitanje, treći OFF, 02:40 – 02:53 (13 sekundi) Ukoliko se nastave vremenske neprilike pčelari su svjesni da će i očekivana zarada izostati, te će se samim tim i prinosi smanjiti, a to vodi izostatku ispaše, te državnih poticaja koji se vežu uz prinos.
– KRAJ –
Novinari: Naida Halilović i Samir Mujdžić
Sagovornici:
1. Muhamed Spahić, pčelar iz Vogošće
2. Ferid Velagić, pčelar iz Tuzle
3. Muhamed Spahić, pčelar iz Vogošće