NAPOMENA: YouTube pregled je dostupan i u visokokvalitetnoj HD rezoluciji.
NAJAVA PRILOGA (STUDIO): U našoj zemlji od 40 hiljada uništenih i oštećenih objekata tokom elementarnih nepogoda u fazi izgradnje i sanacije je oko 20 hiljada. Osim novih domova, stanovnicima Željeznog Polja prvenstveno je potrebno zemljište na kojima će ih graditi. Iako postoji novodoneseni zakon o besplatnoj dodjeli parcela, Općina Žepče još uvijek nije ušla u taj proces, a zima se bliži.
Tekst za čitanje, prvi OFF, 00:00 – 00:20 (20 sekundi) Stanovnici Željeznog Polja, jednog od najviše stradalih krajeva u majskim poplavama, od kraja jula traže svoja prava pred zgradom Općine Žepče. Kažu da je općinska administracija i gluha i nijema na njihove zahtjeve koje su nekoliko puta iznosili, a jednom i na sjednici Općinskog vijeća. Željeznopoljci su i sami predlagali lokacije gdje bi mogli zasnovati domove.
– Sadudin Tutnjić, predstavnik stanovnika Željeznog Polja
– Rasim Redžić, Željezno Polje
Tekst za čitanje, drugi OFF, 01:30 – 01:58 (28 sekundi) Kako tvrdi načelnik Žepča Mato Zovko, ali i neki općinski vijećnici, zahtjevi Željeznopoljaca su nerealni jer oni traže zemljište kilometar od centra grada. Dodaje da neće to učiniti i da će im kupiti zemljište u blizini njihovih starih domova, a ne u središtu Žepča. S druge strane, nezadovoljni stanovnici Željeznog Polja negoduju zbog kupovine parcela blizu stradalih područja koje je izuteno skupo jer postoji zakonska osnova da im ga Općina besplatno dodjeli na drugim lokacijama.
– Sadudin Tutnjić, predstavnik stanovnika Željeznog Polja
Tekst za čitanje, treći OFF, 02:25 – 02:55 (30 sekundi) Žitelji Željeznog Polja tvrde da se na isti način ne postupa i prema stradalnicima poplava iz drugih dijelova Žepča koji su već u procesu gradnje novih domova. To je, kako kažu, dovoljan razlog za sumnju o postojanju diskriminacije i nejednakog tretmana svih stanovnika Žepča. Predstavnici stanovnika Želejznog Polja tvrde da neki kontaminirani umovi percipiraju državno zemljište BiH kao etnički ekskluzivitet i ratni plijen čak i dvadeset i više godina od poznatih ratnih događanja u BiH. KRAJ
Produkcija: COOLIN.BA
Sagovornici:
1, Sadudin Tutnjić, predstavnik stanovnika Željeznog Polja
2. Rasim Redžić, Željezno Polje
3. Sadudin Tutnjić, predstavnik stanovnika Željeznog Polja
ŽEPČE – Tematski prilog: Otkrivamo zašto načelnik Žepča ne želi ugroženima stanovnicima Željeznog Polja dodijeliti zemljište u centru grada, već kupiti im novo u blizi starih domova, 02:56