Udruženje novinara i medijskih radnika „Nino Ćatić“ (UNIMR „Nino Ćatić“) dodijelilo je priznanja u povodu 29. augusta, dana rođenja ovog novinara i pjesnika iz Srebrenice. U sarajevskoj Vijećnici plakete su dobili doajeni bosanskohercegovačkog novinarstva, Mirza Sadiković (posthumno) i prof. dr. Šemso Tucaković, te kolektiv Televizije 5.

Mirza Sadiković je, baveći se novinarstvom od 1984. godine i izvještavajući iz Bosanske krajine, postao jedan od simbola tog kraja Bosne i Hercegovine. Kao i njegov kolega Nino Ćatić, bio je glas istine i ohrabrenja tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Oba ova glasnika slobode poštivali su postulate novinarstva i ostali privrženi domovini i to u najtežim trenucima.

„Istovremeno sam i tužna i sretna. Bila bih sretna da ovo priznanje primi moj brate mjesto mene. Zahvaljujem se Udruženju jer su se sjetili njegovih djela po kojima ga cijenite“, istakla je Azra Sadiković-Malić, sestra Mirze Sadikovića kojoj je uručeno priznanje.

Profesor emeritus dr. Šemso Tucaković je, kao i Ćatić i Sadiković, prenosio činjenice o strahotama koje su zadesile BiH tokom agresije. Izvještavao je iz mnogih dijelova napadnute BiH, što su preuzimale brojne inozemne i skoro sve medijske adrese u neokupiranom dijelu naše domovine. U poslijeratnom periodu je izgradio značaju akademsku, profesorsku karijeru. Autor je 20 knjiga.

„Ovo je prvo i jedino priznanje za više od tri hiljade izvještaja koje sam napravio tokom agresije na BiH. U to vrijeme Nino Ćatić, Mirza Sadiković, Akif Agić i ja smo bili jedini glasovi o tome šta se dešava u mnogim dijelovima BiH. Narod to pamti, ali elite ne“, rekao je Tucaković nakon što mu je uručena Plaketa UNIMR „Nino Ćatić“.

Sa samo devet uposlenih i tri saradnika Televizija 5 uspijeva proizvesti mnoštvo korisnog programa i ponuditi gledateljima vrhunsku, produkciju najvišeg, svjetskog ranga. To su neki od razloga što je Udruženje dodijelilo Plaketu ovom medijskom kolektivu. Televizija 5 nudi vjerski program, ali i edukativne, odgojne, domoljubive i ostale korisne sadržaje, koji su zasnovani na islamskim načelima pa su ovakvom profilacijom znatno obogatili i proširili medijski spektar u BiH.

„Priznanja laskaju, ali nas i obavezuju da sa još više odgovornosti nastavimo svoj rad. Posebno nam je drago što smo dobili nagrade uz doajene bh. novinarstva“, istakao je Adis Tucaković, direktor Televizije 5.

Iz UNIMR „Nino Ćatić“ poručuju da bh. društvo, onaj njegov dio koji baštini istinoljubivost i ostale pozitivne civilizacijske vrijednosti, treba uzimati za uzore novinare i medijske radnike, poput onih kojima su ovom prilikom dodijelili priznanja.

“Sadiković i Tucaković su dali dio sebe za ovu profesiju, to se treba cijeniti i pamtiti. Na ovaj način doprinosimo i kulturi sjećanja”, izjavio je Mirsad Sinanović, predsjednik UNIMR “Nino Ćatić”.

Nakon slanja posljednjeg izvještaja 10. jula 1995. u kojem je upozorio na ono što će se sutradan desiti Srebrenici, Nihad Nino Ćatić je krenuo put slobodne teritorije pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine. Majka Hajra još uvijek traga za njegovim posmrtnim ostacima. 

Biografije Mirze Sadikovića, Šemse Tucakovića i podatke o Televiziji 5 možete naći na ovim linkovima. To su ujedno i naša obrazloženja zbog kojih smo im i dodijelili plakete.

(Saopćenje, Udruženje novinara i medijskih radnika “Nino Ćatić”)

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime